SGK’ da Yeni Dönem

SGK’ da Yeni Dönem

Sosyal Güvenlik Kurumu,10 günden az çalışan gündelikçilerin sigorta primini, SMS'le tahsil etmeyi planlıyor

09 Ocak 2015 - 10:21 - Güncelleme: 09 Ocak 2015 - 15:06

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, 6552 sayılı torba yasayla gündeme gelen gündelikçilere yönelik sigorta sistemi ve gelir testi başta olmak üzere merak edilen soruları cevapladı.

 (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, gündelikçilerin sigorta primlerinin kuponla ödenmesinin yanı sıra cep telefonu üzerinden SMS ile sigortalayıp primi telefon faturasıyla tahsil etme seçeneği üzerinde çalıştıklarını ifade etti. İlhan, 6552 sayılı torba yasayla gündeme gelen gündelikçilere yönelik sigorta sistemi ve gelir testi başta olmak üzere merak edilen soruları cevapladı.

1 Nisan’da başlanacak gündelikçilerin kaydı nasıl işleyecek? 

Kupon sisteminde ev hizmetlerinde gündelikçi olarak çalıştırılan kişilerin sigortalılığı Belçika ve Hollanda’da olduğu gibi gündelikçi çalıştıracak kişinin piyasada satılan kuponu satın alması, çalışma bittikten sonra bu kuponu gündelikçiye vermesi, kuponu alan gündelikçinin kuponu paraya çevirmesi ile oluşacak. Ancak, kupon yönteminde kuponun basılması, dağıtılması, tekrar toplanması gibi sorun yaratabilecek alanlar mevcut.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB'den 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Takvimi Genelgesi
MEB'den 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Takvimi...
MEB’E SORUYORUZ: “EĞİK EL YAZISI ÇOCUKLARIMIZA NEDEN 12 YIL DAYATILDI”
MEB’E SORUYORUZ: “EĞİK EL YAZISI ÇOCUKLARIMIZA NEDEN 12 YIL...